Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie.

Své jméno dostala teprve v roce 1915, v roce 1976 byla poprvé vystavována a v témže roce byl border collie - CHS Z Černobílých uznán standart anglickým Kennel clubem. Teprve v roce 1988 byla BOC uznaná FCI jako plemeno.

Ale již v díle Sydenhama Edwardse z roku 1800 Cynographia Britanica lze na vyobrazení čtyř ovčáckých psů rozpoznat kolii z hraniční oblasti  mezi Anglií a Skotskem - hraniční - border collii.

Historie BOC sahá až  k počátku chovu ovcí v Anglii - do 15. až 16. století.
Chovatelé se tak dlouho bránili oficiálnímu uznání BOC, protože měli obavy, že se borderky stanou pouze výstavním a společenským psem a ztratí své úžasné pracovní schopnosti.

border collie - CHS Z ČernobílýchOproti tomu v Austrálii byli první BOC vystavovány již v roce 1933, čímž Austrálie a Nový Zéland získali v chovu více než třicetiletý náskok. Ten se samozřejmě musel někde projevit a v roce 1986 došlo k prvnímu importu novozélandské krve do Anglie.
V r. 1991 dokonce pes importovaný do Anglie z Nového Zélandu zvítězil na Cruftově výstavě.

Chov v Anglii a chov v Austrálii a N. Zélandu se ubíral trochu jiným směrem. Řečeno velmi zhruba v Anglii byl více kladen důraz na pracovní vlohy, nechybí jim nízký chod - tak typický pro BOC, novozélandský typ je atraktivnější díky delší srsti, je mohutnější a o něco nižší (někdo též rozlišuje jako pracovní a výstavní typ).