Jdi na obsah Jdi na menu
 


STARÁME SE O BORDERKU

Starat se o border collii není mimořádně náročné, ale vezmeme to popořadě:

Nároky na výživu

Vzhledem k potřebě  BOC neustále se pohybovat, doporučuji krmit kvalitním kompletním krmivem pro fyzicky zatížené psy. Některé BOC mívají problémy s příjmem krmiva - jinak řečeno s vybíravostí, tam doporučuji hledat, časem se vám snad povede najít krmivo, které bude i vaše borderka přijímat s chutí a bez přemlouvání.

Umístění psa

Osobně se přikláním spíš k tomu,aby byla border collie  umístěna v bytě - má ráda společnost a my tu jejich také. Neznamená to však, že by nemohla být celoročně venku, vím o border colliích, které jsou v kotci a jsou spokojené. Mají ale samozřejmě možnost pořádně se každý den vyřádit - a to je velmi důležité. V oblastech, kde BOC (většinou samozřejmě bez PP) stále plní pouze funkci pracovního psa, se otázkou ubytování nikdo moc nezabývá, většinou musí postačit obyčejná nezateplená bouda.

Péče o srst

BOC se chová ve dvou variantách: krátko- a polodlouhosrsté. V ČR jsou borderky převážně té druhé varianty. Péče o srst nezabere mnoho času. Stačí občas prokartáčovat, koupání většinou není nutné, nečistota jde po zaschnutí dobře vyčesat.

border collie - CHS Z ČernobílýchBorder collie a  zdraví

Borderky jsou zdravé a poměrně odolné plemeno, které na nemoci zvlášť netrpí.  Z dědičných onemocnění se  v ČR se sleduje dysplasie kyčelních kloubů (do chovu jsou puštěni jedinci s maximální hodnotou DKK 2/2), a sledují se také vady očí - PRA (progresivní retinální atrofie) a CEA (collie eye  anomaly), D (retynální dysplasie), PHTL/PHPV (persist. hyperpl. tunica vascul) a C (katarakt). 
CEA - od konce roku 2004 lze toto onemocnění zjistit i z genetických testů, kdy se odhalí i přenašeči tohoto onemocnění. Tyto testy dělá americká firma Optigen.

Průměrná délka života border collie je 12-14 let a po celý svůj život je velmi aktivní.